Rozrywka i rekreacja

Palmiarnia

palmiarnia-poznanska

Palmiarnia w Poznaniu jest obiektem botanicznym zlokalizowanym w Parku Wilsona. Można tu obejrzeć 12 pawilonów, w których znajduje się około 1100 gatunków roślin, a w akwarium 170 gatunków ryb oraz około 50 gatunków roślin wodnych. Palmiarnia jest jednym z największych w kraju i w Europie sztucznych zbiorowisk roślinności tropikalnej. Często odbywają się tu wystawy, np. kwiatów ciętych, bonsai, zwierząt (rasowych kotów, kanarków, gołębi), sztuki.

Ogród Botaniczny w Poznaniu

Ogród_Botaniczny_Poznań_sierpień_2007_RB2

Ogród Botaniczny należy do Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, ale jest ogólnodostępny. Na 22 hektarach zgromadzono 7000 gatunków roślin z całego świata, w tym gatunki chronione. Ogród warto odwiedzić zwłaszcza wiosną i latem, kiedy rośliny tworzą kolorowe kompozycje kwiatowe. Główne rodzaje roślin, które można oglądać w ogrodzie, to: dział roślin ozdobnych, dział geografii roślin (gatunki z całego świata, zwłaszcza z Ameryki Południowej i Dalekiego Wschodu), alpinarium, w którym zgromadzono gatunki górskie, rośliny leśne, wydmowe, łąkowe, wodne. W ogrodzie znajduje się także dział roślin zagrożonych. Aby ułatwić zwiedzanie ogrodu, wytyczono kilka ścieżek dydaktycznych, które pozwalają zapoznać się z roślinnością różnych stref klimatycznych.

Cytadela

61377419

Cytadela, czyli Fort Winiary, była największym fortem artyleryjskim w Europie. Położona jest na Wzgórzu Winiarskim w Poznaniu. Powstała w I połowie XIX wieku. Podczas II wojny światowej stanowiła ostatni punkt oporu Niemców. Fortyfikacje częściowo zburzono. Po wojnie Cytadelę systematycznie rozbierano z budowli obronnych. Cegły posłużyły do odbudowy zrujnowanych Warszawy i Poznania.
Cytadela obecnie funkcjonuje jako park miejski, jest zresztą największym terenem zielonym w Poznaniu. Została uznana za pomnik historii. Znajdują się tu cmentarze wojenne. Można obejrzeć wystawę samolotów i czołgów. Spacerując ścieżkami parku, dochodzi się do amfiteatru. Tu również znajdują się rzeźby Magdaleny Abakanowicz i innych twórców.

Jezioro Maltańskie

malta1-0x0

 To sztuczne jezioro, które powstało w wyniku spiętrzenia rzeki Cybiny. Znajduje się we wschodniej części Poznania, w niewielkiej odległości od centrum. Jest to największe sztuczne jezioro w mieście i drugie co do wielkości jezioro w ogóle. Brzegi jeziora są bardzo dobrze zagospodarowane. Wokół jeziora biegną asfaltowe ścieżki, które doskonale nadają się do jazdy na rowerze i na rolkach. Wokół Malty często organizowane są biegi. Na jeziorze znajduje się tor regatowy. Kilkakrotnie organizowano tu mistrzostwa świata sportów wodnych. Na terenach wokół Malty działa całoroczny stok narciarski z wyciągiem, letni tor saneczkowy, pole do nauki gry w golfa i pole do minigolfa. Przy brzegu jeziora jeździ wąskotorowa kolejka Maltanka, wożąca całe rodziny do Nowego ZOO. Niedaleko jeziora znajduje się galeria handlowa, a także liczne punkty gastronomiczne. Latem nad jeziorem odbywają się koncerty i pokazy filmów oraz Międzynarodowy Festiwal Teatralny Malta.

Termy Maltańskie

SONY DSC

Kompleks sportowo-rekreacyjny Termy Maltańskie to doskonałe miejsce wypoczynku i relaksu, miejsce dla tych, którzy aktywnie uprawiają sport i dla tych, którzy mają ochotę na chwilę wytchnienia od zabieganej codzienności. Więcej informacji na stronie www.termymaltanskie.com.pl

Stary Browar

a,pic1,1202,81977,113638,show2

Centrum Handlu, Sztuki i Biznesu „Stary Browar” to połączenie galerii sztuki z obiektem handlowym.
Centrum Handlu, Sztuki i Biznesu „Stary Browar” powstało w 2003 roku. Zostało założone przez Grażynę Kulczyk. Jest połączeniem obiektu handlowego oraz galerii artystycznej. Jego powierzchnia wynosi około 130 tys. m². Budynek powstał na bazie przemysłowego zabytku – dawnego Browaru Huggerów. W 2007 roku Stary Browar rozbudowano o nowe skrzydło. Znajdują się tu sklepy, biura, punkty gastronomiczne i galeria sztuki. Dziedziniec między obiema częściami Starego Browaru został przeszklony, dzięki czemu można korzystać z niego również zimą.