Palmiarnia
Palmiarnia w Poznaniu jest obiektem botanicznym zlokalizowanym w Parku Wilsona. Można tu obejrzeć 12 pawilonów, w których znajduje się około 1100 gatunków roślin, a w akwarium 170 gatunków ryb oraz około 50 gatunków roślin wodnych. Palmiarnia jest jednym z największych w kraju i w Europie sztucznych zbiorowisk roślinności tropikalnej. Często odbywają się tu wystawy, np. kwiatów ciętych, bonsai, zwierząt (rasowych kotów, kanarków, gołębi), sztuki.
Ogród Botaniczny w Poznaniu
Ogród Botaniczny należy do Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, ale jest ogólnodostępny. Na 22 hektarach zgromadzono 7000 gatunków roślin z całego świata, w tym gatunki chronione. Ogród warto odwiedzić zwłaszcza wiosną i latem, kiedy rośliny tworzą kolorowe kompozycje kwiatowe. Główne rodzaje roślin, które można oglądać w ogrodzie, to: dział roślin ozdobnych, dział geografii roślin (gatunki z całego świata, zwłaszcza z Ameryki Południowej i Dalekiego Wschodu), alpinarium, w którym zgromadzono gatunki górskie, rośliny leśne, wydmowe, łąkowe, wodne. W ogrodzie znajduje się także dział roślin zagrożonych. Aby ułatwić zwiedzanie ogrodu, wytyczono kilka ścieżek dydaktycznych, które pozwalają zapoznać się z roślinnością różnych stref klimatycznych.
Cytadela
Cytadela, czyli Fort Winiary, była największym fortem artyleryjskim w Europie. Położona jest na Wzgórzu Winiarskim w Poznaniu. Powstała w I połowie XIX wieku. Podczas II wojny światowej stanowiła ostatni punkt oporu Niemców. Fortyfikacje częściowo zburzono. Po wojnie Cytadelę systematycznie rozbierano z budowli obronnych. Cegły posłużyły do odbudowy zrujnowanych Warszawy i Poznania.
Cytadela obecnie funkcjonuje jako park miejski, jest zresztą największym terenem zielonym w Poznaniu. Została uznana za pomnik historii. Znajdują się tu cmentarze wojenne. Można obejrzeć wystawę samolotów i czołgów. Spacerując ścieżkami parku, dochodzi się do amfiteatru. Tu również znajdują się rzeźby Magdaleny Abakanowicz i innych twórców.