Najciekawsze zabytki

Stary Rynek w Poznaniu

stary-rynek

Stary Rynek pochodzi z 1253 roku. Ma formę kwadratu, do którego z każdej strony dochodzą boczne uliczki. W centralnej części placu znajduje się renesansowy ratusz, jeden z najpiękniejszych i największych w Polsce. Zbudowany został przez włoskiego architekta Jana Baptystę Quadro. Ten sam architekt zbudował Wagę Miejską. Sam Stary Rynek jest trzecim co do wielkości rynkiem w Polsce. Wokół Rynku znajdują się zabytkowe kamienice i pałace (Działyńskich, Mielżyńskich, Górków), z których część przetrwała II wojnę światową. Znanym symbolem miasta są także domki budnicze, które należały do poznańskich kupców. Na Starym Rynku stoją fontanny z rzeźbami Prozerpiny, Apolla, Neptuna i Marsa. Do ważnych elementów małej architektury należy też pręgierz i pomnik Bamberki, a także pomnik Jana Nepomucena. Przy Starym Rynku znajdują się muzea: Archeologiczne, Instrumentów Muzycznych, Sztuk Użytkowych oraz Muzeum Literackie Henryka Sienkiewicza. Stary Rynek to najczęściej odwiedzane przez turystów miejsce, a zarazem punkt spotkań poznaniaków. Znajduje się tu wiele kawiarni, restauracji i klubów.

Ostrów Tumski

ostrow-tumski

Ostrów Tumski w Poznaniu jest jedyną obecnie wyspą znajdującą się na rzece Warcie. Połączono go z lądem za pomocą mostów Bolesława Chrobrego, Mieszka I i biskupa Jordana. Po II rozbiorze Polski okręg poznański należał do zaboru pruskiego. Rozpoczęto wtedy budowę Twierdzy Poznań. Dzięki położeniu nad Wartą obiekt pełnił ważne role strategiczne. Dziś można obejrzeć na wyspie pozostałości Fortu Roon. Ostrów Tumski posiada wiele zabytków najwyższej klasy. Do najbardziej znanych należą Bazylika Archikatedralna świętych Apostołów Piotra i Pawła (nazywana katedrą) – jeden z najstarszych kościołów w Polsce, pałac arcybiskupi, kościół Najświętszej Marii, Psałteria czy Akademia Lubrańskiego, pierwsza wyższa uczelnia w Poznaniu, obecnie Muzeum Archidiecezjalne.

Zamek Cesarski

zamek-cesarski

Wybudowany w 1910 roku, miał przypieczętować przynależność Wielkopolski do Rzeszy. Joseph Stubben zaprojektował tzw. dzielnicę cesarską, czego pozostałości możemy oglądać w centrum Poznania do dziś. Najważniejszym elementem architektonicznym była Sala Tronowa z trzech stron oświetlona przez wielkie okna, ozdobiona arkadami. Ciekawostką jest, że do dziś na dziedzińcu różanym zachowała się z tamtego okresu Fontanna Lwów. Po wybuchu II wojny światowej przekształcono Zamek w siedzibę Adolfa Hitlera, który jednak nie spędził tu ani minuty. Gabinet przekształcono na wzór Kancelarii rzeszy w Berlinie. W 1945 roku mieścił się obóz przejściowy dla jeńców niemieckich i koszary.
Mimo powojennych rozważań nad zburzeniem budynku, jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych zabytków Poznania do dziś. Teraz mieści się tu Centrum Kultury „Zamek”, funkcjonują tu galerie sztuki, kino pałacowe, puby i restauracje.

Śródka

srodka

W XIII wieku była osadą książęcą podarowaną biskupom poznańskim. Jej nazwa pochodzi od dnia tygodnia – środy, kiedy odbywał się tu targ. Jedna z ulic Śródki – Ostrówek – była kiedyś oddzielnym miastem!
Śródka to ponoć pierwsze miejsce (a nie Wzgórze św. Wojciecha), w którym misjonarze głosili chrześcijaństwo. Upamiętnia to kapliczka Boża Męka, umocowana na kolumnie. Najbardziej znanymi zabytkami są kościoły – św. Małgorzaty i św. Kazimierza, który kiedyś był część obiektu klasztornego reformatów. Na terenie dawnych zabudowań franciszkańskich teraz działa szkoła muzyczna oraz ośrodek dla dzieci niedosłyszących i głuchoniemych.
Śródka ma swój klimat, atmosferę „Starego Poznania”, która świetnie reprezentują kino Malta, antykwariat „Pokój z widokiem” oraz Instytut Choreologii czyli miejsce skupiające wiedzę o technice, historii i metodyce nauki tańca. To jedyna taka placówka w Polsce.
Śródka jest połączona z innym legendarnym miejscem Poznania – Ostrowem Tumskim przez most Biskupa Jordana.